1402\01\22 16:00:57


تقویت آموزش عالی مهارت محور نیازمند یک عزم ملی است

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با اشاره به برگزاری کنگره ملی آموزش عالی هدفمند، مهارتی و نیاز محور گفت: تقویت آموزش عالی مهارت محور نیاز به یک عزم ملی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، نخستین جلسه شورای علمی و هماهنگی کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی برگزار شد.

علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه و دبیرکل کنگره ضمن اشاره به تاریخچه، کارویژه‌ها، ماموریت‌ها و اقدامات نوآورانه موسسه در پانزده ماه گذشته گفت: یکی از محورهای برنامه تقدیمی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی بحث افزایش سطح اشتغال‌پذیری تحصیلات دانشگاهی و توسعه مهارت‌پذیری دانشجویان بوده که به این موضوع در سند تحول دولت مردمی نیز اشاره شده است و یکی از چالش‌های آموزش عالی را عدم پیوند جدی آموزش و بازار کار می‌داند. در این زمینه در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیز اقدامات خوبی در حال اجراست و همچنان نیز به عنوان یک دغدغه در حال پیگیری است اما برای تقویت آموزش عالی مهارت محور نیاز به یک عزم ملی است. طاهری نیا ادامه داد: برای آموزش مهارت محور شرط تعامل و همکاری سایر دستگاه‌ها نیاز است و لذا حسب نظر وزیر علوم قرار بر این شد تا کنگره‌ای در این خصوص برگزار شود.

این کنگره بستری است برای گفت‌وگو ذینفعان حوزه مهارت محور، لذا با برگزاری این کنگره دستگاه‌های متولی تقسیم کار می‌کنند. عضو شورای معاونین وزارت علوم انتظار از این کنگره را مشارکت موثر و مسئله محور تمام ذینفعان حوزه آموزش مهارت محور دانست و افزود: کمک به شفاف‌سازی تقسیم کار ملی و بسترسازی برای تولید سند برخوردار از اجماع ملی از دیگر انتظارات برگزاری این کنگره است. وی ضمن اعلام تاریخ برگزاری کنگره در ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری گفت: با اشاره به ماهیت کنگره که یک کنگره علمی و اجرایی است زمان برگزاری کنگره در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی شده است و این کنگره از نظر اعتبار علمی نیز مورد تایید ISC خواهد بود.

گفتنی است کنگره ملی آموزش عالی هدفمند، مهارتی و نیاز محور با مشارکت مراکز علمی و دستگاه‌های متولی این حوزه از جمله وزارت کار، وزارت آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی، پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه‌ها و سازمان‌های تابع وزارت علوم ۳۱ خردادماه برگزار خواهد شد.. .


بازنشر از : مهر

موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی

وزارت علوم

علی باقر طاهری نیا