1401\06\01 12:38:04


هفت میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی هستند. برخی نهادها معلولان را از خود جدا می دانند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برخی دستگاه‌ها فرهنگ مرتبط با حضور مؤثر معلول در اجتماع را ندارند به عبارتی معلولیت و سالمندی را از خود جدا می‌دانند.

علی‌محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور در یک گفتگوی تلویزیونی در تبیین و تشریح وضعیت سازمان بهزیستی کشور، گفت: این نهاد مولود انقلاب اسلامی و شجره طیبه‌ای که با نگاه دکتر فیاض‌بخش از تلفیق ۱۳ مؤسسه و نهاد مردمی در ابتدای انقلاب بنا نهاده شد که ۵۳ وظیفه و ۱۶۰ مأموریت را در دستور کار دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شناخت محدود جامعه با مأموریت و وظایف این نهاد حمایتی، تصریح کرد: در حوزه توانبخشی افراد دارای معلولیت، بیماران روانی مزمن، افراد با اختلالات اتیستیک و … خدمات تخصصی و متنوعی را دریافت می‌کنند. سالانه حدود ۲.۸ میلیون نفر در طرح‌های غربالگری بهزیستی شرکت می‌کنند وی با بیان اینکه در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها سنوات متعددی برنامه جامع غربالگری بینایی و شنوایی در کشور اجرا می‌شود، گفت: سالانه حدود ۲.۸ میلیون نفر در طرح‌های غربالگری بهزیستی شرکت می‌کنند و افرادی که در این طرح‌ها به عنوان ستاره‌دار شناسایی می‌شوند، تحت حمایت‌های بهزیستی قرار می‌گیرند. قادری در خصوص پیشگیری از اعتیاد، عنوان کرد: به دنبال آسیب‌های اجتماعی اعم از نوپدید و نوظهور بر اساس اشکالاتی که به وجود می آیند، بهزیستی حمایت‌هایی را انجام می‌دهد؛ این در حالی است که بهزیستی در همه امور نقش دارد اما متأسفانه دیده نمی‌شود.

هنگامی که حادثه‌ای رخ می‌دهد و پدری معلول بسترگرا می‌شود بعد از طی دوره نقاهت در بیمارستان، تا آخر عمر از حمایت‌های بهزیستی مانند حق پرستاری، خدمات در منزل و مستمری برخوردار می‌شود. رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آمار ۷ میلیون نفری افراد تحت پوشش، تصریح کرد: اورژانس اجتماعی ۱۲۳ به موضوعاتی مانند کودک‌آزاری، همسرآزاری و سالمندآزاری و … با نگاه مداخله در بحران ورود می‌کند بطوری که در حال حاضر خدمات اورژانس اجتماعی در سراسر کشور تقریباً پوشش ۸۰ درصدی دارد. وی، توضیح داد: هموطنان از ابتدای تماس با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی از خدمات بهره‌مند می‌شوند و همکاران اورژانس اجتماعی با مراجعه به محل آسیب در کنار سایر دستگاه‌ها مدیریت میدان عمل را به دست می‌گیرند؛ همچنین هنگامی که حکم مراجع قضائی منجر به نگهداری فردی در مراکز بهزیستی می‌شود، آن فرد در مراکز بهزیستی از خدمات بهره‌مند می‌شود.

بیش از ۳ هزار مرکز مشاوره در سطح کشور خدمات ارائه می‌کنند قادری با اشاره به خط مشاوره ۱۴۸۰، تصریح کرد: این خط تلفنی رایگان موضوعات روانشناختی را پیگیری می‌کند و اکنون بیش از ۳ هزار مرکز مشاوره در سطح کشور داریم و در خدمت مردم است. رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه پدیده کودکان کار و خیابان را چندبعدی برشمرد و گفت: یکی از عوامل برگرفته از مهاجرت و حاشیه‌نشینی است؛ طبق کنوانسیونی که حقوق کودک را دربرمی‌گیرد، فرد زیر ۱۸ سال نمی‌تواند کار کند اما نگاهی بر اساس قوانین موضوعی در مجلس شورای اسلامی است دستگاه‌هایی را به عنوان متولی در امر ساماندهی و توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار و خیابان شناخته شده است. کودکان به صورت شبکه ای ممکن است در مسیرهای کار و خیابان قرار بگیرند و این موضوع غیرقابل انکار است.

در دولت سیزدهم این موضوع از شناسایی تا توانمندسازی در حال پیگیری است تا این پدیده را در کشور مدیریت کنیم. وی، ادامه داد: تمام استان‌های کشور درگیر موضوع کودکان کار و خیابان نیستند با این حال سازمان بهزیستی کشور به عنوان یکی از دستگاه مؤثر در ساماندهی کودکان کار و خیابان با همکاری نهادهای دیگر این موضوع را مدیریت می‌کند. بهزیستی اولین دستگاه در دولت سیزدهم مردمی‌سازی را شروع کرد قادری درخصوص مردمی‌سازی دولت‌ها، تصریح کرد: مردمی‌سازی، یکی از موضوعات خوبی که در دولت سیزدهم مطرح شد و از ابتدای خدمتم اتحاد و اتصال آحاد مردم را با پیکره بهزیستی برقرار کردیم و بهزیستی اولین دستگاه در دولت سیزدهم که مردمی‌سازی را شروع کرده است و به جاهای خوبی رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، افزود: در برنامه‌هایی که به عنوان پویش و طرح تحولی در بهزیستی مطرح است، دانشجویان و گروه‌های مردمی حضور دارند. در دولت مردمی‌سازی و برون‌سپاری خدمات به بخش غیرانتفاعی و گروه‌های جهادی انجام می‌شود که بهزیستی از این امر نیز مستثنی نبوده است بلکه با سرعت بالایی افراد را در جلسات متعدد خود دعوت کرد و مدیران استانی با مردم ارتباطات را برقرار کردند و تا پایان سال گزارش خوبی در رابطه با اتصال با گروه‌های جهادی ارائه می‌کنیم. اعتیاد یکی از موضوعات غیرقابل باور بود که به بهزیستی سپرده شد وی با بیان اینکه اعتیاد یکی از موضوعات غیرقابل باور بود که به بهزیستی سپرده شد، اذعان کرد: در سنوات گذشته معتادان متجاهر را به بهزیستی تکلیف کردند؛ یکی از عوامل برون‌داد اعتیاد به مددکاری مرتبط است.

مددکاران بهزیستی در مدیریت موردی معتادانی که در مراکز ماده ۱۶، جانمایی می‌شوند، حضور دارند؛ اما زنجیره صیانت، شناسایی و پاکسازی سیمای شهری نیز در این موضوع وجود دارد و بهزیستی تا پایان برنامه ششم توسعه این موضوعات را پیگیری کرد. قادری، اضافه کرد: مردم برای ساماندهی معتادان متجاهر باید در محلات همکاری داشته باشند و لازم است انسجام محلی را در پهنه‌های شهری داشته باشیم. دستگاه‌های عمومی همچون شهرداری تهران پای کار آمده است و معتادان متجاهر را مدیریت می‌کنند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور برخی دستگاه‌ها فرهنگ مرتبط با حضور مؤثر معلول در اجتماع را ندارند به عبارتی معلولیت و سالمندی را از خود جدا می‌دانند. این در حالی است که همه دستگاه‌ها باید در حوزه مناسب‌سازی و حمل و نقل شهری همکاری کنند. بهزیستی از مردم به عنوان حلقه‌های میانی در گام دوم انقلاب استفاده می‌کند وی، در پایان یادآور شد: دستگاه‌هایی که طبق قانون در حوزه افراد دارای معلولیت تکلیف داشتند اما عملکرد مناسبی نداشتند بدانند معلولیت دور از خود و خانواده آنها نیست؛ بهزیستی امروز با افتخار در کنار مردم قرار دارد و از مردم به عنوان حلقه‌های میانی در گام دوم انقلاب استفاده خواهد کرد..

.


بازنشر از : مهر

بهزیستی

معلولان

اعتیاد