1402\01\22 16:08:52


۴۰ هزار پلاک در بافت فرسوده به‌دلیل مشکل ثبتی امکان نوسازی ندارند

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تسریع در رفع مشکلات ثبت و صدور اسناد مالکیت پلاک‌های واقع در بافت‌های فرسوده شهر تهران خبر داد و گفت: ۴۰ هزار پلاک در بافت‌های فرسوده امکان نوسازی ندارند.

مهدی هدایت در جلسه‌ای که با حضور حیدرنژاد، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران و جمعی از معاونان و مدیران مربوطه برگزار شد، با اشاره به اینکه بافت فرسوده هفت درصد مساحت شهر تهران را دربرگرفته و ۱۷ درصد جمعیت پایتخت در آن ساکن هستند، گفت: در این مساحت ۲۷۸ هزار پلاک واقع شده که ۱۲۲ هزار پلاک از آن تاکنون نوسازی شده و ۱۵۶ هزار پلاک باقی مانده است و نکته اینجاست که از این تعداد ۴۰ هزار پلاک به دلیل مسائل و مشکلات عدیده ثبتی- مالکیتی، قابلیت نوسازی ندارند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه سه موضوع بافت‌های فرسوده، آلوگی هوا و ترافیک از اصلی‌ترین معضلات و چالش‌های شهر تهران هستند که رفع آن‌ها مورد تأکید قرار گرفته، تصریح کرد: موضوع بافت‌های فرسوده مشکلی است که اگر رفع نشود، در صورت وقوع زلزله می‌تواند یک شبه کشور را دچار بحران کند. وی یکی از موانع نوسازی بافت‌های فرسوده را حذف مشوق‌های نوسازی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده در دی ماه سال گذشته توانستیم دوباره بسته‌های تشویقی نوسازی را به بافت‌های فرسوده برگردانیم و با اعطا تراکم تشویقی، وام، تسهیلات و … فرآیند نوسازی در بافت‌های فرسوده را تسریع کنیم. هدایت با بیان اینکه نوسازی پلاک‌های دارای مشکلات ثبتی خارج از اختیارات شهرداری است، گفت: ۴۰ هزار پلاک در بافت‌های فرسوده به دلیل مشکلات متعدد ثبتی (املاک مجهول المالک، مغایرت ابعاد و مساحت، عرصه‌های اوقافی، سندهای مشاعی و …) قابلیت نوسازی ندارند و تا سند مالکیت نداشته باشند نمی‌توانند پروانه بگیرند و وارد فرآیند نوسازی شوند.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران شش هزار پلاک واقع در بافت‌های فرسوده نیز در محدوده حرایم واقع شده‌اند که آن‌ها نیز قادر به نوسازی نیستند و ضروری است تعیین و تکلیف شوند. وی اعلام آمادگی کرد که با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود نرم افزاری، سخت افزاری، نیروی انسانی، تجهیزات و … آمادگی هر گونه کمک و همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک استان را به منظور رسیدگی و رفع مشکلات ثبتی ۴۰ هزار پلاک ذکر شده را دارد. در این جلسه گزارشی از اقدامات ثبت اسناد مناطق در خصوص رفع مشکلات ثبت اسنادی پلاک‌های واقع در بافت‌های فرسوده ارائه شد و در ادامه از عملکرد ارزنده جمعی از مدیران ثبت اسناد مناطق تقدیر به عمل آورده شد..

.


بازنشر از : مهر

سازمان نوسازی شهر تهران

شهرداری تهران

بافت فرسوده