1402\01\10 09:38:04


افزایش تصادفات منجر به فوت در سمنان. خستگی مهمترین متهم

سمنان- آمارها نشان می‌دهد که تصادفات جاده‌ای در نوروز ۱۴۰۲ نسبت به نوروز سال قبل افزایش ۴۰ درصدی داشته که امری بسیار نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آمارهای واصله از سوی پلیس راه و ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان سمنان، نشان می‌دهد که ۱۷ نفر در تعطیلات نوروزی سال جاری در راه‌های مواصلاتی استان جان خود را از دست دادند که از سال‌های قبل به مراتب بیشتر است.

در حالی آمارهای واصله نشان از افزایش تصادفات منجر به فوت در راه‌های مواصلاتی استان سمنان می‌دهد که هنوز تا اتمام تعطیلات نوروزی نیز چند روزی باقی است و این نگرانی وجود دارد که با اتمام تعطیلات، میزان فوتی‌ها افزایش هم پیدا کند. در نوروز سال ۱۴۰۲ تنها ۱۲ نفر جان خود را از دست داده بودند که در تعطیلات سال جاری این میزان افزایش چشم گیری پیدا کرده است. آمارها افزایش داشته است رئیس پلیس راه استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه ۱۷ نفر تا روز نهم فروردین ماه در جاده‌های استان جان خود را از بابت تصادفات رانندگی از دست دادند، گفت: این آمار ۴۰ درصد بیش از نوروز سال قبل بوده است.

سرهنگ موسی بزرگی با بیان اینکه خستگی و خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادفات منجر به فوت در استان سمنان طی ایام نوروز است، تاکید کرد: پس از خستگی و خواب آلودگی، عدم توانمندی راننده در کنترل وسیله نقلیه و سرعت غیرمجاز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. وی با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ تیم پلیس راه در سراسر استان سمنان مستقر شده است، ابراز کرد: استقرار اکیپ‌های مرتبط با هلال احمر، راهداری، اورژانس و … در ۲۵۰ نقطه استان سمنان تا پایان تعطیلات ادامه دارد. پویش سفر ایمن پویش سفر ایمن یکی از برنامه‌های امسال در استان سمنان برای کاهش تصادفات جاده‌ای بود.

پویشی که به قول مدیرکل راهداری استان سمنان، با هدف کاهش تصادفات جاده‌ای و کاهش خستگی و خواب آلودگی مسافران اجرایی شده است. احسان منصور کیایی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه این پویش در ۱۰۰ نقطه پر رفت و آمد استان سمنان اجرایی شده است، بیان کرد: برنامه‌های آموزشی و فرهنگی و هنری تا روز پانزدهم فروردین ماه در این نقاط در دست اجرا هستند. وی با بیان اینکه هدف این امر افزایش ماندگاری و استراحت مسافران است تا دچار مخاطرات نشوند، ابراز کرد: برای این توقف گاه‌ها، موضوعاتی مانند موسیقی، آیتم‌های نمایشی، سرگرمی و … در نظر گرفته شده است.

تبلیغات
آموزش مجازی هنر
آرت ویم، آموزش های مجازی با کیفیت و برترین اساتید کشور ، کالیوگرافی ، خوشنویسی، کالیوگرافی
# خوشنویسی - # نقاشی - # هنری

اسکان همراهان مصدومان یکی از اقداماتی که امسال در استان سمنان توسط ستاد خدمات سفرهای نوروزی صورت گرفت، مقوله اسکان همراهان مصدومان تصادفات جاده‌ای که در بیمارستان بستری هستند، محسوب می‌شود. استاندار سمنان درباره این موضوع به خبرنگار مهر، گفت: ۶۴۰ کیلومتر مسیر از کریدور یک هزار کیلومتری تهران – مشهد در درون استان سمنان است از سوی دیگر مسافران و زائران رضوی تقریباً هشت ساعت از مسیر رانندگی خود را از استان سمنان عبور می‌کنند. سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه از آنجا که فاصله بین شهرهای استان سمنان زیاد و جلوه‌های بصری جاده‌ها اندک است، خستگی و خواب آلودگی بر چهره رانندگان مستولی می‌شود و این خود عامل تصادفات جاده‌ای است، بیان کرد: برای کاهش این تصادفات برنامه‌های متنوع اقناعی، فرهنگی، افزایش ماندگاری مسافران، نوروزگاه ها و … در استان اجرا شد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات اسکان همراهان بیماران و مصدومان تصادفات جاده‌ای بستری در بیمارستان‌های استان سمنان به صورت رایگان است، افزود: همراهان مصدومان تصادفات جاده‌ای به صورت رایگان اسکان داده می‌شوند که در شهر غریب دست کم دچار دغدغه مکان اسکان نباشند. اقدامات کاهنده از تصادفات استاندار سمنان با بیان اینکه ۲۱۸ غرفه در ۲۱ نمایشگاه نوروزی در شهرهای استان سمنان همزمان با تعطیلات نوروزی و پیک سفرهای بهاری در استان راه اندازی شد، گفت: در کنار این نمایشگاه‌ها، نوروزگاه ها را نیز داشتیم که برنامه‌های متنوع را در ۲۱ شهر استان سمنان اجرا می‌کردند. هاشمی با بیان اینکه هدف تمام این برنامه‌ها علاوه بر افزایش ماندگاری مسافران و همچنین شناساندن ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان، افزایش استراحت رانندگان و کاهش مخاطرات جاده‌ای بود، ابراز کرد: تمام تلاش ستاد خدمات سفر برای کاهش تصادفات جاده‌ای بود اما مردم هم باید همراهی خوبی با مقررات رانندگی و مسائل ایمنی داشته باشند.

وی افزود: در ۲۵۰ نقطه از استان سمنان دستگاه‌های خدمت رسان مانند هلال احمر، راهداری، پلیس راه و … مستقر و تا پایان تعطیلات نوروزی نیز به مسافران خدمات رسانی خواهند کرد لذا حضور این دستگاه‌ها نیز در عدم رشد بیشتر آمارها مؤثر بوده است. آمار مسافران نوروزی امیر کرم زاده دبیر ستاد خدمات نوروزی استان سمنان روز نهم فروردین ماه ضمن بیان اینکه طی بازه زمانی ابتدای طرح نوروزی تاکنون ۲۲۰ هزار نفر نیز در استان اسکان یافتند، اعلام کرد: این افراد در زیرساخت‌های گردشگر پذیر آموزش و پرورش، هتل‌ها، مهمانسراها، بوم گردی‌ها و … اسکان پیدا کردند. وی با بیان اینکه طی ۲۰ روز اخیر بالغ بر ۱۸۱ هزار نفر از مراکز گردشگری و جاذبه‌های استان بازدید کردند، تاکید کرد: تعداد بازدید کنندگان نوروزی از جاذبه‌های استان سمنان نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

این آمارها نشان می‌دهد که امسال با حجم زیاد تری از مسافران نوروزی در استان سمنان مواجه بودیم. مسافرانی که عمده مقصدشان مشهد مقدس است و تنها از استان سمنان عبور می‌کنند. در خاتمه همچنین باید گفت لزوم ۱۵ دقیقه استراحت پس از ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه رانندگی یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید در جاده‌های استان سمنان به ان توجه خاص داشت چرا که این راه‌ها فاقد جلوه‌های بصری هستند و در واقع جاده‌های خسته کننده به شمار می آیند..

.


بازنشر از : مهر

پلیس راه استان سمنان

سید محمد رضا هاشمی

نوروز

احسان منصورکی