1401\05\22 22:05:25


نگرانی استاندار تهران از کافه‌های اطراف دانشگاه

همدلی/ صحبت‌های استاندار تهران در ارتباط با کافه‌ها یا رستوران‌هایی که در اطراف دانشگاه‌ها مستقر شده‌اند نگرانی‌هایی را به دنبال داشته است. این بار با ارتباط دادن رستوران و کافه به بیگانگان در سخنان استاندار تهران، این نگرانی به وجود آمده که بعد از اجرای تفکیک جنسیت در برخی دانشگاه‌ها، حالا کشتیبان را سیاستی دگر آمده و طرفداران تفکیک جنسیت با یک گام به جلو به سراغ کافه‌ها و رستوران‌ها می‌روند.

همدلی/ صحبت‌های استاندار تهران در ارتباط با کافه‌ها یا رستوران‌هایی که در اطراف دانشگاه‌ها مستقر شده‌اند نگرانی‌هایی را به دنبال داشته است. این بار با ارتباط دادن رستوران و کافه به بیگانگان در سخنان استاندار تهران، این نگرانی به وجود آمده که بعد از اجرای تفکیک جنسیت در برخی دانشگاه‌ها، حالا کشتیبان را سیاستی دگر آمده و طرفداران تفکیک جنسیت با یک گام به جلو به سراغ کافه‌ها و رستوران‌ها می‌روند.

این پرسش نیز مطرح می‌شود که چه تضمینی وجود دارد که در ادامه گسترش دامنه برخوردهای گشت ارشادی که قبلاً در دانشگاه‌ها وجود داشته و حالا به کافه‌ها و رستوران‌های اطراف مراکز آموزش عالی کشیده می‌شود، نهادهای دیگری به دنبال اجرای زنانه - مردانه کردن پیاده‌روها نباشند؟

محسن منصوری استاندار تهران دولت سیزدهم در جلسه ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر این استان در سخنانی از ارتباط برخی کافه‌ها و رستوران‌های اطراف دانشگاه‌ها با ساختارهای بیگانه سخن می‌گوید و بر لزوم سازمان‌دهی آن‌ها تأکید می‌کند. منصوری روز پنج‌شنبه گفت: «اماکنی که در شهر تهران ساختارشکنی می‌کنند همچون برخی کافه‌ها و رستوران‌ها که با اهدافی خاص در اطراف دانشگاه‌ها شکل گرفته‌اند و ارتباط آن‌ها با ساختارهای بیگانه رصد شده، ارائه شد که برای ساماندهی آن‌ها به‌زودی طرحی عملیاتی اجرایی خواهد شد.»

 چرا اطراف دانشگاه‌ها کافه و کتاب‌فروشی شکل گرفت؟
در دهه‌های گذشته رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های بسیار زیادی در اطراف دانشگاه‌ها باهدف کسب درآمد از قشر دانشجو ایجادشده است. معمولاً برخی افراد نیز نگران افزایش این اماکن بوده‌اند. بخش عمده‌ای از این نگرانی به آنجا برمی‌گردد که سود اقتصادی که می‌تواند عاید اماکن مشابه در دانشگاه‌ها شود از آن‌ها دریغ می‌شود. علت ایجاد کافی شاپ و رستوران‌ها در اطراف دانشگاه‌ها نیز در جای خود قابل‌بررسی است.

گذشته از آنکه بر تصمیمات کسبه و صاحبان مشاغل آزاد منطق اقتصادی عرضه و تقاضا یا بهتر بگوییم مشتری داشتن حاکم است، بخشی از کافی‌شاپ‌ها یا رستوران‌هایی که اطراف دانشگاه‌ها شکل گرفته‌اند قبلاً کتاب‌فروشی بوده‌اند که به خاطر لطمه وارد شدن به این شغل ترجیح داده‌اند کتاب‌فروشی را تعطیل کنند و به شغل دیگری مثل کافه یا رستوران‌داری بپردازند. این موضوع با استقبال بسیار زیاد دانشجویان نیز همراه شده است؛ آن‌هایی که به علت کمبود فضاهای تعاملی در دانشگاه‌ها، برخوردهای سلبی و ... حتی درس خواندنشان را به کافه‌ها آورده‌اند هرکدام به‌نوعی در تقویت این بازار کمک کرده‌اند.

 دیروز دانشگاه، امروز کافه‌های اطراف دانشگاه، فردا کجا؟
اما اظهارات استاندار تهران این نگرانی را به دنبال داشته که بعد از اجرای سیاست‌های گشت ارشادی در دانشگاه‌ها که شدیدترین نوع آن تفکیک جنسیت دانشجویان است، دامنه این سیاست‌ها در حال گسترش پیدا کردن است. در سال‌های گذشته حتی به‌رغم مخالفت‌هایی در درون حاکمیت دانشگاه‌هایی بر اساس جنسیت زنانه و مردانه شکل‌گرفته است. حتی دانشگاه امام رضا (ع) مشهد که خود زیرمجموعه آستان قدس رضوی و روزگاری مثل سایر دانشگاه‌های عادی دانشجو پذیرش می‌کرد در سال‌های قبل ساختمان‌های خود را بر اساس جنسیت دانشجویان زن و مرد تفکیک کرد. البته ناگفته نماند که این جداسازی پیش از زمان تصدی ابراهیم رئیسی در آستان قدس انجام شد اما در زمان چهار سال مسئولیت ابراهیم رئیسی در آستان قدس این سیاست بدون تغییر ماند که بسیاری آن را تایید رئیسی بر این موضوع می‌دانستند. حالا گسترش دامنه این قبیل نگاه‌های سلبی و گشت ارشادی به دانشجو و دانشگاه به خارج از این نهاد این پرسش را مطرح می‌کند که از کجا معلوم در آینده سازمان‌دهی کافه‌ها و رستوران‌های اطراف دانشگاه‌ها به سازمان‌دهی پیاده‌روها و تفکیک جنسیت آن‌ها تبدیل نشود؟
 نگاهی به سطح دغدغه مقامات؛ پس این دستگاه‌های ضدجاسوسی کجا بودند؟
سایت خبری فراز در واکنش به سخنان استاندار تهران می‌نویسد: «کمتر کسی است که این سخنان را بشوند و نگران نشود؛ هم از باب سطح دغدغه و منطق مقامات و دستگاه‌های کشور و هم از جهت اینکه سابقه نشان داده بعد از چنین خط‌ونشان‌هایی حتماً اقداماتی عملیاتی وجود خواهد داشت.»

این سایت ادامه می‌دهد: «اگر فرض را بر صحت سخنان آقای منصوری بگذاریم، این‌همه کافه و رستوران با چنین گستره وسیعی از پراکندگی و ارتباط هم‌زمان و سازمان‌دهی شده با بیگانگان چطور تا الان مشغول فعالیت بوده‌اند؟ در شرایطی که در کشور دستگاه‌های امنیتی و نظارتی متعددی داریم، گیریم که یکی از آن‌ها در رصد خود درست عمل‌نکرده، بقیه چه‌کار می‌کردند؟ آیا ادعای وجود چنین شبکه‌ای در کشور بیشتر از آنکه بهانه برخورد با این کافه‌ها و رستوران‌ها باشد، امنیت ضدجاسوسی کشور را زیر سؤال نمی‌برد؟ دو دهه پیش احزاب سیاسی و رسانه‌ها باهدف برخورد قضایی-امنیتی و به زیر کشیده شدن مورد اتهاماتی نظیر ارتباط با بیگانگان قرار می‌گرفتند. چه کسی فکرش را می‌کرد دامنه این اتهام زمانی به کافه‌ها و رستوران‌ها کشیده شود؟ آن‌هم درحالی‌که در این میان بسیاری از استارتاپها، کسب‌وکارهای اینترنتی و حتی خیریه‌ها با همین اتهام نواخته شده‌اند.»
 


بازنشر از : آخرین خبر