1402\01\22 13:57:13


قیمت خودروهای چینی برای نخستین‌بار توسط شورای رقابت تعیین می‌شود

به‌نظر می‌رسد شورای رقابت تصمیم دارد تا قیمت خودروهای چینی مونتاژ داخل را نیز تعیین کند.

شورای رقابت نهادی است که وظیفه قیمت‌گذاری کالاها در شرایط انحصار بازار را بر عهده دارد.

به‌طور معمول این شورا قیمت خودروهای تولید داخل را تعیین می‌کند و البته برای مدتی از فرایند قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شده بود. حال به‌نظر می‌رسد در وضعیتی کاملاً متضاد، شورای رقابت تصمیم دارد تا قیمت خودروهای چینی مونتاژ داخل را نیز تعیین کند.

بنابر اظهار‌نظر سخنگوی شورای رقابت، تمام بازار کشور در وضعیت انحصار به‌سر می‌برد. بنابراین شورای رقابت می‌تواند هم قیمت خودروهای داخلی و هم قیمت خودروهای چینی مونتاژ داخل را تعیین کند.

طی روزهای آتی شاهد اعلام نرخ جدید برای قیمت خودروهای چینی از سوی شورای رقابت خواهیم بود.

این نرخ براساس مقایسه شاخص رقابت‌پذیری با سه خودروی مشابه خارجی تعیین می‌شود. سخنگوی شورای رقابت از احتمال کاهش قیمت خودروهای مونتاژی خبر داده است. همچنین وظیفه اعلام قیمت‌ها بر عهده وزارت صمت خواهد بود.

تعیین قیمت خودروهای چینی چه تأثیری بر بازار خواهد داشت؟

یکی از موارد حاشیه‌ساز پیرامون خودروهای چینی، قیمت آن‌ها بوده است.

مشتریان ایرانی قیمت خودروها را در ایران و چین یا دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس مقایسه می‌کنند و از تفاوت چشمگیر آن‌ها شگفت‌زده می‌شوند. البته بخش عمده‌ای از این اختلاف قیمت به روش‌های مختلف نصیب شرکت‌ خودروساز چینی یا شرکت‌های حمل‌ونقل چینی می‌شود. بااین‌حال، مشتریان ایرانی انتظار دارند خودروهای چینی را به همان قیمتی خریداری کنند که مشتریان عراقی یا عربستانی می‌خرند.

واردشدن شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری خودروهای چینی، در نگاه اول موجب خوشحالی برخی مصرف‌کنندگان می‌شود.

آن‌ها انتظار دارند با ورود شورا به قیمت خودروهای مونتاژی، نرخ این خودروها اندکی کاهش یابد. بااین‌حال، تجربه قیمت‌گذاری دستوری در حوزه خودروهای پر‌تیراژ نشان می‌دهد که چنین اتفاقی جنبه مثبت نخواهد داشت. درصورت اعلام قیمت‌های دستوری، تولیدکنندگان عرضه خودرو را کاهش خواهند داد و حتی سعی خواهند کرد تا از راه‌های مختلف این قیمت‌گذاری را دور بزنند.

نتیجه مستقیم کاهش عرضه، افزایش مجدد قیمت خودرو در بازار آزاد خواهد بود که ضرر آن درنهایت به مصرف‌کننده تحمیل خواهد شد.

. .


بازنشر از : دیجیاتو