1401\06\01 15:54:17


آلاینده‌های سمی هوا به کالای ارزشمند تبدیل شد

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد تا گاز کربنیک سمی خارج شده از دودکش کارخانجات را به محصولی ارزشمند تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهروز سلیمی بنی رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش‌بنیان با اشاره به توانمندی در تولید محصولی برای تبدیل گازهای سمی به یک فرآورده مفید گفت: همه صنایع بزرگ مانند نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها که سوخت فسیلی مصرف می‌کنند، مقدار زیادی گازکربنیک به جو زمین ارسال می‌کنند، این کار علاوه بر عواقب زیست محیطی، حجم زیادی از ثروت قابل استفاده را هدر می‌دهد.

وی با بیان اینکه کشور ما با انتشار ۶۷۰ میلیون تن گاز کربن دی اکسید، در رده هشتم جهانی قرار دارد و ما با بومی‌سازی فناوری قصد داریم تا تغییری در این رویه ایجاد کنیم، گفت: علاوه بر آن‌که صنایع مختلفی از طریق دودکش‌های خود حجم زیادی آلاینده به ویژه گاز کربن دی اکسید را در هوا منتشر می‌کنند، صنایع زیادی نیز به همین آلاینده نیاز دارند تا محصولات خود را تولید کنند. وی افزود: این شرکت دانش‌بنیان از طریق فناوری کربن کپچرینگ، توانسته است، گازی سمی و خطرناک را که برای محیط زیست یک آلاینده محسوب می‌شود به یک محصول ارزشمند و قابل فروش تبدیل کند؛ فناوری کربن کپچرینگ به فرآیند جداسازی و ذخیره‌سازی کربن گفته می‌شود که در نتیجه فرایند تولید کارخانه‌ها و نیروگاه‌های مختلف در فضا رها می‌شود. این فناوری می‌تواند تا نود درصد دی اکسید کربنی را که بر اثر استفاده از سوخت‌های فسیلی در نیروگاه‌های برق و سایر مراکز صنعتی تولید می‌شود جذب کرده و مانع از ورود آن به شد.

به گفته وی، این شرکت در پروژه پتروشیمی کرمانشاه موفق شد با نصب تجهیزات، روزانه ۱۳۲ تن گاز کربن دی اکسید را بازیابی کند. این گاز پس از یک پروسه صنعتی آماده می‌شود تا در اختیار واحدهای صنعتی قرار گیرد که به آن نیاز دارند. یکی از این واحدها، پتروشیمی‌های هستند که از این گاز کربنیک بازیابی شده به عنوان خوراک استفاده می‌کنند تا اوره تولید کنند.

این شرکت دانش‌بنیان همچنین محصول نهایی خود را در اختیار کارخانجات نوشابه‌سازی و تولید کپسول آتش‌نشانی نیز قرار می‌دهد. وی گفت: علاوه بر این، کارخانه های آب شیرین کن مستقر در جنوب کشور نیز از جمله مصرف کنندگان گاز کربنیک تولید شده هستند تا بتوانند که آب تصفیه شده را به آب قابل شرب تبدیل کنند.. .


بازنشر از : مهر

شرکت دانش بنیان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

آلودگی هوا