1402\01\22 14:38:11


بمباران عشق چیست و چگونه از خود محافظت کنیم؟

مباران عشق دستکاری احساسات با ابراز علاقه و محبت به صورت سمی است که رابطه‌ای ناسالم را رقم می‌زند. در این مطلب شما را با بمباران عشق و پیامد‌های آن آشنا می‌کنیم.

بمباران عشق، تلاش برای دستکاری احساسات و شروع یک رابطه سمی یا وابسته کردن فرد و رها کردن او است.

متاسفانه احتمال این که یک رابطه ناسالم را با بزرگترین عشق زندگیتان اشتباه بگیرید زیاد است.

بمباران عشق به رفتار‌های فریبنده و بسیار محبت آمیز اشاره دارد که اگر در اوایل یک رابطه مشاهده شود، تبدیل به یک زنگ خطر جدی می‌شود. در بمباران عشقی رفتار‌های خوشایند و رویایی اغلب برای کنترل طرف مقابل استفاده می‌شوند و در نهایت منجر به رها کردن یا سوءاستفاده عاطفی یا خشونت خانگی می‌شود.

برخی افرد رابطه عاطفی را محتاطانه شروع میکند و برخی دیگر سریع و بی ملاحظه وارد رابطه می‌شوند.

با این که شروع پرشور و هیجان انگیز یک رابطه عاطفی بسیار لذت بخش است، ولی در برخی موارد می‌تواند نشان دهنده فریبی بزرگ به نام بمباران عشق باشد. تاکتیکی که افراد خودشیفته یا دارای عزت نفس پایین از آن استفاده می‌کنند تا با جلب توجه و علاقه طرف مقابل احساس ارزشمندی پیدا کنند.

بمباران عشق چیست؟

بمباران عشق دستکاری عاطفی برای کنترل دیگران است.

اغلب ا فردی که دلبستگی شدید یا خودشیفتگی یا کمبود عزت نفس دارند از این روش برای ابراز عشق و علاقه بیش از حد استفاده می‌کنند. محققان با بررسی ۴۸۴ دانشجو به این نتیجه رسیدند که بین بمباران عشقی، سبک دلبستگی نا امن، خود شیفتگی و عزت نفس پایین ارتباط مستقیم وجود دارد.

بمباران عشقی در نسل هزاره (متولدین ۱۹۸۰ – ۲۰۰۰) بسیار بیشتر رخ میدهد، افراد این نسل برای این که بتوانند به طرف مقابل مسلط شوند بیش از حد با یکدیگر وارد رابطه می‌شوند. دانشمندان با بررسی این نسل متوجه شدند که خودشیفتگی در نسل هزاره بیشتر از نسل‌های گذشته است.

بمباران عشق چیست و چگونه از خود محافظت کنیم؟ ( )

پیامد‌های بمباران عشق

اغلب کارشناسان بمباران عشق را ناسالم می‌دانند چرا که فرد نمی‌تواند به راحتی حد و مرز‌های شخصی را حفظ کند و از طرفی فرد بمباران کننده هدفی به جز بدهکار کردن یا وابسته کردن دیگری ندارد.

بمباران عشق معمولا در شروع رابطه اتفاق می‌افتد و توجه بسیار زیاد طرف مقابل به شما باعث می‌شود که بسیار جذاب به نظر برسد.

این عشق و علاقه به قدری خوب و زیباست که ناخودآگاهتان به شما هشدار می‌دهد امکان ندارد واقعی باشد. در بیشتر موارد این احساس کاملا درست است.

بمباران عشق بعد از دعوا‌های شدید یا جدایی زوج‌ها هم ممکن است دیده یشود. البته در این موارد اشکالی ندارد که به شریک زندگیتان فرصت دوباره بدهید، ولی در مواردی که فرد شما را تحقیر میکند و بعد التماس می‌کند او را ببخشید و قول می‌دهد دیگر رفتارش را تکرار نکنید و ژست‌های پر محبت می‌گیرد مثلا دسته گلی بزرگ برایتان می‌فرستد باید مراقب باشید که به دام نیوفتید.

در خشونت‌های خانگی از نظر روحی و جسمی، هم بمباران عشق دیده می‌شود.

فردی که همسر یا شریک عاطفی اش را آزار و اذیت می‌کند و بعد وانمود میکند که خیلی او را دوست دارد و با ترفند‌های نمایشی دوباره محبتش را بر‌ی انگیزد. این فرد هیچگاه رفتارش تغییر نخواهد کرد و از محبت فقط به عنوان حربه‌ای برای نگه داشتن شما در رابطه و کنترل تسلطش بر شما استفاده میکند.

بمباران عشق چیست و چگونه از خود محافظت کنیم؟ ( )

بمباران عشق در اوایل رابطه

به گفته متیو هاسی، متخصص رابطه، بعضی مردان در ابتدای رابطه، طرف مقابلشان را با عشق بمباران میکنند، حرف‌های قشنگ می‌زنند، به شدت از او تعریف میکنند، مدام به او توجه و محبت میکنند و طوری رفتار میکنند گویی از نظر عاطفی به سرعت به شما وابسته شده اند، ولی بعد از مدتی بدون دلیل او را رها میکنند.

به عقیده متیو هاسی، این مردان احساس ناامنی و خود کم بینی دارند و عاشق کردن زنان و جلب توجه آن‌ها باعث می‌شود عزت نفسشان ترمیم شود و احساس با ارزشی پیدا کنند. این مردان به محض این که زن مورد نظرشان را عاشق کنند، پا پس می‌کشند و او را رها میکنند.

متاسفانه این رفتار احساس بسیار ناخوشایندی در زنان ایجاد میکند و ممکن است عزت نفسشان کاهش پیدا کرده و تصور کنند دیوانه شده اند و مدام خودشان را سرزنش کنند.

با رها شدن بعد از بمباران عشق چه کنیم؟

اگر مردی که دیوانه وار خودش را عاشق و شیفته شما نشان میداده و به محض این که متوجه علاقه شما شده، دیگر خبری از او ندارید، خودتان را سرزنش نکنید و دیوانه فرض نکنید، به دنبال تقصیر و اشتباه هم نباشد، شما متاسفانه تحت تاثیر بمباران عشق قرار گرفته اید.

بعد از این اتفاق برای این که شوک و ناراحتی ناشی از رها شدن را بتوانید کنترل کنید و دوباه در دام چنین افراد بیماری نیوفتید میتوانید از راهکار‌های زیر استفاده کنید "

به خطر داشته باشید که آن مرد، ایده آل‌ترین و رویایی‌ترین تصویر را از خودش نشان داده است که واقعی نبوده.

سعی کنید تصور هوشیارانه تری از آن فرد برای خودتان بسازید.

در رابطه بعدی و روابط بلند مدت، به هیچ عنوان رابطه جدید را با دوره رویایی بمباران عشق مقایسه نکنید. در بلند مدت جنس روابط تغییر می‌کند و شور و شوق اولیه را ندارد و به راحتی خواهید فهمید که آن تصور رویایی فقط یک نسخه اغراق آمیز برای فریب شما بوده است.

حواستان به افرادی که وارد زندگیتان می‌شوند، باشد. نسبت به کسانی که با توجه و علاشه و تعریف زیاد شما را بمباران میکنند بیشتر محافظه کار باشید، قول‌های شیرینی که در کوتاه مدت عملی نمی‌شوند باید برایتان زنگ هشدار باشند.

قرار نیست هر کسی به شما ابراز احساسات کرد یا قولی داد، دروغگو باشد بلکه باید بدانید که در کوتاه مدت هیچکدام از احساسات و قول‌ها قابل اثبات نیست بنابراین باید انتظارات خودتان را متعادل کنید تا با گذشت زمان متوجه شوید فرد راست می‌گوید یا دروغ.

تبلیغات
لاینر و چراغ خطی لاله زار
چراغ خطی و لاین نوری لاله زار ارائه چراغ خطی و لاینر برند های 4m فورام اکووات داتیس افراتاب شعاع الکتریک شعاع پارس توس بروکس شیله مازی نور و ستاره شمال در بازار لاله زار است
# چراغ - # چراغ خطی - #

حتی اگر از این شور و هیجان و سرعت پیشروی احساسات لذت می‌برید، درون خود را هشیار نگه دارید.

بمباران عشق چیست و چگونه از خود محافظت کنیم؟ ( )

مراحل بمباران عشق

• ایده آل سازی: وقتی فردی شما را بمباران عشق میکند به سرعت عاشق و شیفته می‌شود. عشق ورزشی و توجه مداوم مباعث ترشح دوپامین در مغز و غرق شدن در احساس خوب ناشی از این ماده شیمیایی می‌شود.

رایج‌ترین علامت بمباران عشق این است که طرف مقابل مدام به شما توجه می کند، با این که رابطه جدید است مدام برایتان پیامک و گل می‌فرستد و با شما تماس می‌گیرد. هدف او ایده آل سازی است، خیلی سریعتر از حد معمول و بیش از حد از شما تعریف میکند که مثل چاپلوسی به نظر می‌رسد، او شما را فردی ایده آل نشان میدهد و همه چیز خیلی سریع پیش می‌رود.

• بی ارزش کردن: مرحله دوم میتواند شما را مطمئن کند که در معرض بمباران عشق قرار گرفته اید.

شریک عاطفی شما در یک لحظه رفتار مهربانانه اش را به رفتار ظالمانه تغییر می‌دهد. او در جمع با شما عاشقانه رفتار میکند تا در نظر دیگران عالی به نظر برسد، ولی در خلوت رفتاری آزار دهنده دارند.

این افراد که به نام بمب افکن عشق، شناخته می‌شوند، مهارت زیادی در یافتن افراد آسیب پذیر دارند، معمولا سراغ افرادی می‌روند که تازه از همسر یا دوست خود جدا شده اند و عزت نفس پایینی دارند، به طور کلی تنها افرادی که از نظر روحی آسیب پذیر هستند به رابطه با این اشخاص ادامه می دهند.

چطور بمباران عشق را تشخیص دهید

ابراز علاقه و محبت پشت سر هم گاهی اوقات بمباران عشق نیست، برای این که متوجه شوید شریک عاطفی شما بمب افکن عشق است یا نه و این که رفتار او روی سلامت روان شما اثر نامطلوبی دارد یا خیر این سوالات را از خودتان بپرسید:

۱- آیا او علاقه شدیدی به خانواده، حرفه یا سرگرمی شما دارد؟

۲- آیا او در یک لحظه از شما تعریف می کند و لحظه بعد سرزنشتان می کند و وانمود می کند که به خاطر خودتان این حرف‌ها را می‌زند؟

۳- همیشه می‌خواهد بداند شما کجا هستید و اگر به سرعت جواب ندهید عصبانی می‌شود؟

۴- زمانی که کنارتان است از رفتار‌های افراطی او عصبی و کلافه می‌شوید؟

۵- برایتان دل نمی‌سوزاند و هیچ شفقتی با شما ندارد و رفتارهایش خودخواهانه است؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است با عشق واقعی طرف نیستید و در معرض بمباران عشق سمی قرار گرفته اید.

علایم بمباران عشقی

در صورتی که با علایم زیر روبرو هستید با یک سو استفاده گر حرفه‌ای سر و کار دارید:

برای وقت و برنامه ریزی شما ارزشی قائل نیست، او فردی خودشیفته است که فقط به نیاز‌های خودش توجه می کند.

بیش از حد به طور اغراق آمیزی از شما تعریف می کند و خوب می داند دوست دارید چه چیزی بشنوید.

در جمع و شبکه‌های اجتماعی شروع به ابراز محبت می کند و میخواهد به دیگران نشان دهد که رابطه عاشقانه بی نقصی دارید.

اگر هدیه گرانقیمتی برایتان بخرد از آن برای کنترل شما استفاده می کند و مدام به شما یادآوری می کند چه کار‌هایی برایتان انجام داده و چه هدایایی برایتان خریده. زمانی که به احساس او شک کنید، این رفتارش پررنگ‌تر می‌شود.

او به اطمینان دائمی نیاز دارد و اگر به بعضی تماس‌ها یا پیام هایش پاسخ ندهید به شدت عصبی می شود و حتی ممکن است تهدیدتان کند.

از تنبیه یا سرزنش شدن می‌ترسید و زمانی که کنارش هستید دچار تشویش می‌شوید.

از آنجایی که احساس امنیت ندارد مدام شما را سرزنش می‌کند و مقصر جلوه میدهد.

علاوه بر بمباران عشق ممکن است گرفتار پدده چراغ گاز شده باشید و خودتان را سرزنش کنید که این مساله باعث می‌شود به مرور کنترل زندگیتان به دست طرف مقابل بیوفتد.

ممکن است به دلیل سو استفاده‌های عاطفی او دچار افسردگی و اضطراب شده باشید.

شریک عاطفی تان، در بیشتر مواقع شما را از خانواده و دوستانتان جدا می کند تا فقط به او متکی و وابسته باشید.

.

.


بازنشر از : منبع: بیتوته