1402\10\30 19:45:06


رونمایی ناسا از نمونه‌های باقی‌مانده سیارک «بنو»

گروه ماموریت «اسیریس-رکس» ناسا در یک عکس جدید، نمونه‌های باقی‌مانده سیارک «بنو» را به نمایش گذاشتند.

گروه مراقبت از مواد نجومی در «مرکز فضایی جانسون» ناسا، جداسازی درپوش نمونه‌بردار ماموریت «اسیریس-رکس»(OSIRIS-REx) را به پایان رسانده است تا نمونه‌های باقی‌مانده سیارک «بنو»(Bennu) در آن آشکار شوند.

به نقل از ناسا، گروه ماموریت اسیریس-رکس در روز ۱۰ ژانویه با موفقیت دو اتصال‌دهنده محکم را که مانع از انجام شدن مراحل نهایی باز کردن «مکانیسم دستیابی به نمونه لمسی»(TAGSAM) بودند، برداشتند.

«اریکا بلومنفلد»(Erika Blumenfeld)، سرپرست بخش خلاقیت در گروه «تصویربرداری پیشرفته و تجسم مواد نجومی»(AIVA) و «جو ایبرسلد»(Joe Aebersold) سرپرست گروه AIVA، با استفاده از عکاسی دقیق وضوح بالا و فوکوس نیمه‌خودکار، عکس جدیدی را از درپوش باز مکانیسم دستیابی به نمونه لمسی و مواد سیارکی درون آن گرفته‌اند.

نتیجه این کار، عکسی است که جزئیات بسیار زیادی را در مورد نمونه نشان می‌دهد.

گروه مراقبت از مواد نجومی در مرحله بعد قرار است ساختار فلزی گرد را بردارند و محفظه موسوم به «گلاوباکس»(glovebox) را آماده کنند تا نمونه باقی‌مانده در مکانیسم دستیابی به نمونه لمسی را به ظروف مخصوص نگهداری نمونه انتقال دهند.

پیش از وزن ‌کردن، بسته‌بندی و نگهداری نمونه در مرکز فضایی جانسون، از ظروف نگهداری نمونه‌های سیارکی عکس‌برداری خواهد شد. نمونه‌های باقی‌مانده شامل گرد و غبار و سنگ‌هایی به اندازه حدود یک سانتی‌متر هستند. جرم نهایی نمونه در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.

اعضای گروه مراقبت از مواد نجومی پیشتر ۷۰.۳ گرم از مواد سیارکی را پیش از برداشتن درپوش جمع‌آوری کرده بودند که از هدف آژانس برای آوردن حداقل ۶۰ گرم نمونه به زمین فراتر رفت.

گروه مراقبت از مواد نجومی، یک کاتالوگ را از همه نمونه‌های بنو در اواخر سال جاری منتشر خواهند کرد که به دانشمندان و مؤسسه‌های پژوهشی سراسر جهان امکان می‌دهد تا درخواست‌های خود را برای استفاده کردن از نمونه‌ها در پژوهش ارائه کنند.

. .


بازنشر از : منبع: ايسنا