شب گذشته AMD بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار از پردازنده‌های دسکتاپ سری Ryzen 7000 رونمایی کرد

1401\06\08 16:52:12


چرا کاهش قیمت پردازنده‌های سری AMD Ryzen 7000 اهمیت زیادی دارد؟

شب گذشته AMD بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار از پردازنده‌های دسکتاپ سری Ryzen 7000 رونمایی کرد

شب گذشته AMD بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار از پردازنده‌های دسکتاپ سری Ryzen 7000 رونمایی کرد.

اما در کنار بهبود عملکرد، این پردازنده‌ها در کمال تعجب با کاهش قیمت روبرو شده‌اند. به طور مشخص، چند مدل از این پردازنده‌ها قیمت کمتری نسبت به نسل قبلی دارند و معمولا در بازار پردازنده‌ها چنین چیزی خیلی کم دیده می‌شود.

Ryzen 9 7950X با قیمت ۷۰۰ دلار راهی بازار می‌شود که ۱۰۰ دلار کمتر از قیمت Ryzen 9 5950X در هنگام عرضه است. Ryzen 7 7700X هم با قیمت ۴۰۰ دلار ۵۰ دلار ارزان‌تر از نسل قبلی است.

کاهش قیمت قابل پیش‌بینی ولی خوشایند

پردازنده‌های Ryzen 7000

کاهش قیمت این پردازنده‌ها حرکتی جالب و در عین حال عجیب است.

برای یادآوری باید بگوییم که پردازنده‌های سری Ryzen 5000 با ۵۰ دلار قیمت بالاتر راهی بازار شدند و طی ماه‌های گذشته شایعات زیادی در مورد گران‌تر شدن Ryzen 7000 منتشر شده بود. با این حال به نظر می‌رسد بعد از انتقادات صورت گرفته برای قیمت سری Ryzen 5000، مدیران این شرکت تصمیم گرفته‌اند بار دیگر به ریشه‌های خود به عنوان رقیب ارزان‌تر پردازنده‌های اینتل برگردند.

به طور کلی به نظر می‌رسد AMD از اشتباهات خود درس گرفته است. با وجود اینکه به آمار دقیق فروش پردازنده‌های Ryzen 7 5800X و Ryzen 9 5950X دسترسی نداریم، اما همین کاهش قیمت نشان می‌دهد که به احتمال زیاد فروش آن‌ها پایین‌تر از Ryzen 5 5600X و Ryzen 9 5900X بوده است.

البته این تصمیم AMD را می‌توانیم جور دیگری تفسیر کنیم. برخی بر این باور هستند که AMD نسبت به توانایی و عملکرد سری Ryzen 7000 چندان اطمینان ندارد و به همین خاطر قیمت آن‌ها را کاهش داده است. اما با توجه به اعداد ارائه شده از طرف این شرکت، به نظر می‌رسد این سناریو صحت ندارد.

افزایش رقابت با اینتل

این تصمیم AMD به‌خودی خود حرکت قابل توجهی است ولی وقتی اینتل را هم وارد معادله می‌کنیم، اوضاع جالب‌تر می‌شود.

AMD در چند سال اخیر قیمت پردازنده‌های خود را افزایش داده و در عین حال اینتل برای رقابت با این شرکت، ناچار به کاهش قیمت شده است. حالا این کاهش قیمت AMD، فشار بیشتری به اینتل وارد می‌کند.

پردازنده‌های Ryzen 7000

به عنوان مثال، در حال حاضر Core i5-12600K و Ryzen 5 7600X هر دو ۳۰۰ دلار و Core i7-12700K و Ryzen 7 7700X هر دو ۴۰۰ دلار قیمت دارند. اما در زمینه‌ی پردازنده‌ی پرچم‌دار، AMD دو گزینه‌ی ۵۵۰ و ۷۰۰ دلار را راهی بازار می‌کند و برای مقایسه باید به قیمت ۶۰۰ دلاری Core i9-12900K اشاره کنیم.

در مورد سری Ryzen 5000 و Alder Lake اینتل، شرکت AMD به سمت افزایش قیمت حرکت کرد زیرا در مورد عملکرد بهتر تراشه‌های خود اطمینان داشت.

از طرف دیگر اینتل برای بازپس‌گیری سهم بازار خود، قیمت‌ها را کاهش داد. اما حالا AMD با این حرکت خود، اینتل را با یک چالش بزرگ روبرو کرده است.

در حال حاضر روز‌به‌روز هزینه‌های مربوط به اسمبل کردن یک کیس بیشتر می‌شود و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نسل جدید کارت گرافیک‌ها و نسل بعدی پردازنده‌های اینتل با قیمت بالاتری راهی بازار می‌شوند. اما حالا که AMD قیمت پردازنده‌های خود را کاهش داده، به نظر می‌رسد کاربران در این بازار تا حدی با شرایط بهتر روبرو خواهند شد.

البته وقتی یک شرکت قیمت پردازنده‌های خود را کاهش می‌دهد، چنین کاری به معنای افزایش استقبال از پردازنده‌های موردنظر نخواهد بود.

اگرچه AMD در مورد توانایی‌های سری Ryzen 7000 وعده‌های زیادی داده، اما تا زمانی که این پردازنده‌ها مورد بررسی گسترده قرار نگیرند، در این زمینه نمی‌توانیم با قاطعیت صحبت کنیم. اما اگر ادعاهای AMD در مورد امکانات این پردازنده‌ها صحت داشته باشد، به احتمال زیاد اینتل هم قیمت پردازنده‌های نسل ۱۲ خود را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در هر صورت برنده‌ی نهایی این رقابت‌ها، کاربران هستند. اینتل و AMD در این زمینه طی چند سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و همین کاهش قیمت به کاربران اجازه می‌دهد پردازنده‌های بهتری را با قیمت مناسب‌تری خریداری کنند.

باید ببینیم پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل که به زودی معرفی می‌شوند، چگونه در برابر AMD عرض اندام خواهند کرد.

  • چگونه شن تبدیل به سیلیکون می‌شود؟ (نحوه‌ی ساخت CPU)

منبع: DigitalTrends

/*/ . .


بازنشر از : digimag


فروش اینترنتی لباس بچه