1403\01\27 06:10:05


«حمید معصومی‌نژاد، رم»- اینبار روی پرده نقره‌ای سینما!

خبرنگار ایرانی مقیم ایتالیا که مدتی است در فضای مجازی به معرفی آداب و رسوم ایتالیایی‌ها و جاذبه‌های شهر رم و کشور ایتالیا می‌پردازد، اکنون با فیلم «سال گربه» برای اولین بار وارد دنیای سینما شده تا این بار، مردم «حمید معصومی‌نژاد، رم» را روی پرده نقره‌ای سینما ببینند.

برخی افراد در حوزه کاری خود تبدیل به شخصیتی ماندگار می‌شوند.

به عنوان مثال، هر کسی که می‌خواهد صدای یک دوبلور را تقلید کند، در ابتدا، صدای «خسرو خسروشاهی» دوبلور آلن دلون و ویجی را تقلید می‌کند.

 این موضوع در زمینه خبرنگاری هم درباره «حمید معصومی‌نژاد» صدق می‌کند؛ چرا که ایرانیان در سراسر جهان با شیوه خبرنگاری او آشنا هستند و عبارت معروف (حمید معصومی‌نژاد، رم) ورد زبان تمام کسانی است که می‌خواهند حرفه او را تقلید کنند.

حمید معصومی‌نژاد، خبرنگار ایرانی مقیم ایتالیا که مدتی است در فضای مجازی به معرفی آداب و رسوم ایتالیایی‌ها و جاذبه‌های شهر رم و کشور ایتالیا می‌پردازد، اکنون با فیلم «سال گربه» برای اولین بار وارد دنیای سینما شده تا این بار، مردم «حمید معصومی‌نژاد، رم» را روی پرده نقره‌ای سینما ببینند.
اکران فیلم «سال گربه» بهانه‌ای شد تا با حمید معصومی‌نژاد درباره ورود او به دنیای سینما به گفتگو بنشینیم.

درباره اولین تجربه سینمایی خود بگویید. چه شد که در فیلم سینمایی «سال گربه» بازی کردید؟

تابستان سال گذشته تقریبا همزمان، دو پیشنهاد شرکت در دو فیلم سینمایی در ایران را دریافت کردم و در نهایت، بازی در فیلم «سال گربه» را قبول کردم و متعاقب آن، کار‌های تصویربرداری در رم و در کنار آمفی‌تئاتر باستانی کلوسئو که قدمتی دو هزار ساله دارد، انجام شد.

شما چه نقشی در فیلم دارید؟

نقش خودم، یعنی خبرنگار کوله‌پشتی. نقشی کوتاه و به صورت افتخاری.

آیا قبلاً هم تجربه بازیگری داشتید؟

خیر.

این برای نخستین‌بار بود که به‌عنوان بازیگر جلوی دوربین رفتم.

بازیگری سخت‌تر است یا خبرنگاری؟

هر کاری سختی‌های خودش را دارد و این دو حرفه یعنی بازیگری و خبرنگاری هم از این قاعده مستثنا نیستند. بازیگر یا هنرپیشه، کسی است که به‌طور حرفه‌ای در نقش‌های مختلف بازی می‌کند. من در فیلم «سال گربه» نقش خودم را بازی کردم، بنابراین کار زیاد سختی انجام ندادم.

البته با کنجکاوی به بازیگری نگاه می‌کنم و باید بگویم که به بودن در برابر دوربین، عادت دارم.

البته می‌دانم بازیگری کار دشواری است و نیازمند گذراندن دوره‌های بازیگری و تجربه کاری در سینما است، اما بر این باورم وقتی فردی خلاق و خوش‌ذوق و اهل عمل باشد و با خوش‌بینی به آینده نگاه کند و به توانایی‌هایش هم باور داشته باشد، راه موفقیت را می‌تواند پیدا کند.

آیا استرس خاصی داشتید برای بازی مقابل دوربین؟

برای ایفای نقشم خیر، اما با توجه به اینکه فیلمبرداری در برابر آمفی‌تئاتر باستانی کلوسئو که مملو از گردشگران خارجی است انجام شد، کار کمی سخت بود. هنگامی که من مشغول ایفای نقش بودم، گردشگران زیادی در پشت دوربین در حال تماشای من بودند.

البته من در تمام این سال‌هایی که در ایتالیا کار خبرنگاری می‌کنم به ادا درآوردن و شوخی مردم در پشت سرم و در مقابل دوربین که با هدف دیده‌شدنشان انجام می‌گیرد عادت دارم، اما دیدن جمعیتی که در فاصله چند متری با کنجکاوی به شما که در حال ایفای نقش هستید خیره شده‌اند، زیاد ساده نیست! البته در پایان فیلمبرداری با تشویق گرم گردشگران خارجی روبرو شدم. جالب این بود که گردشگران حتی یک کلمه از حرف‌های من را جلوی دوربین متوجه نشده بودند!

آیا باز هم قصد بازیگری دارید؟

احتمالش را رد نمی‌کنم.

راستش چند هفته پیش پیشنهاد جدیدی برای بازیگری دریافت کردم و در حال بررسی آن هستم. در بسیاری از فیلم‌ها بازیگران نقش خبرنگاران را ایفا می‌کنند و امیدوارم من هم بتوانم به‌عنوان یک خبرنگار در سینما نقش‌آفرینی کنم.

از لحاظ مالی پول کدامیک بهتر است خبرنگاری یا بازیگری؟

بدون تردید بازیگری.

این روز‌ها مشغول چه کاری هستید؟

از حدود ۶ ماه پیش با هدف نزدیکی بیشتر دو ملت ایران و ایتالیا، ویدئو‌ها و گزارش‌های متنوعی را تهیه و در صفحات مجازی‌ام قرار می‌دهم. تلاش من این است که هموطنان عزیزم در ایران و دیگر کشور‌های جهان با فرهنگ و آداب و رسوم ایتالیا بیشتر و بهتر آشنا شوند.

در ضمن در کنار این فعالیتم به تدریس خبرنگاری کوله‌پشتی و موبایلی به ایتالیایی‌ها هم مشغول هستم.

صحبت از خبرنگاری موبایلی شد. در مورد اهمیت تهیه ویدئو و گزارش با تلفن همراه هم توضیح می‌دهید.

همان‌طور که می‌دانید، کاربرد تلفن همراه هوشمند و نقش آن در زندگی ما هر روز پررنگ‌تر می‌شود. تلفن همراه علاوه بر کاربرد‌های گوناگون می‌تواند ابزار بسیار خوبی برای تهیه گزارش‌های خبری باشد.

گوشی‌های هوشمند به ویژه مدل‌های جدید، تقریبا در حد دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری، مجهز به دوربین تصویربرداری باکیفیت هستند و همگی دارای امکاناتی هستند که کار تهیه خبر و انتشار محتوا را آسان می‌کند.

در واقع، گوشی‌های موبایل امروزی دستگاهی قابل برنامه‌ریزی هستند که می‌توان قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند ویرایش و تدوین را به آن‌ها افزود. البته تهیه یک گزارش حرفه‌ای با تلفن همراه کار ساده‌ای نیست و این باور که برای تهیه ویدئو و یا گزارش خوب فقط نیاز به یک تلفن همراه هوشمند است، درست نیست. فقط در صورتی که خلاقیت به همراه رعایت تکنیک‌های لازم تصویربرداری با موبایل رعایت شود می‌توان ویدئو و گزارش‌های جالبی تهیه کرد.

آیا برای رونمایی از فیلم سال گربه به ایران خواهید آمد؟

به امید خدا به‌زودی زود به ایران خواهم آمد و با مردم عزیزم فیلم را خواهم دید.

.

.


بازنشر از : منبع: روزیاتو