1402\01\08 22:44:55


حرکت متخلفانه «برادران لیلا». هیچ مسامحه‌ای با خاطیان نداریم

روح الله سهرابی مدیر کل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی به ارایه توضیحاتی درباره قاچاق «برادران لیلا» پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، روح‌الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی در حاشیه انتشار غیرقانونی نسخه سینمایی «برادران لیلا» گفت: فیلمنامه «برادران لیلا» در شورای پروانه ساخت دولت قبل بررسی شده است.

فارغ از مضمون کلی و محتوای فیلم که به هر حال مثل هر فیلم دیگر موافقان و مخالفان خود را دارد اما آنچه این فیلم را وارد حاشیه کرد رفتار غیرحرفه‌ای و مغایر با قوانین و آیین نامه‌های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی عوامل اصلی این فیلم بود که موجب شد شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی از دیدن این فیلم و ارزیابی آن خودداری کند. مجوز ساخت فیلم «برادران لیلا» توسط مسئولان سینمایی دولت قبل صادر شده است. به گفته سهرابی، این فیلم پیش از اخذ مجوز لازم اقدام به شرکت در جشنواره‌های خارجی کرد و در مرحله بعد و بدون دریافت مجوز از سازمان سینمایی در خارج از کشور به اکران عمومی رسید.

وی افزود: اینکه فیلمی در پلتفرم‌های خارجی منتشر شود به طور طبیعی وارد شبکه قاچاق خواهد شد لذا دست‌اندرکاران اصلی فیلم باید خود متوجه این مسئله می‌بودند تا اینگونه خودخواسته موجب انتشار غیرقانونی فیلم نمی‌شدند. سازمان سینمایی کشور بر اساس وظیفه ذاتی خود که یکی از مهمترین آنها حمایت از اکران آثار سینمایی و مدیریت اقتصاد سینماست صرف نظر از رفتار متخلفانه عوامل فیلم، تلاش کرد تا با اتخاذ رویکرد اصلاحی و تعاملی مشکل فیلم مذکور را حل کند اما هر بار به دلیلی که عمده آن هم به عوامل سازنده فیلم بر می‌گشت این امر میسر نشد و جلسات پی در پی ما برای حل و فصل مشکلات فیلم بی نتیجه ماند. به گفته وی، عدم تمکین صاحبان فیلم به انجام اصلاحات پیش از حضور در جشنواره کن و اکران عمومی فیلم در خارج از کشور پیش از اخذ مجوزهای لازم و مخالفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اکران فیلمی که علاوه بر مضمون و محتوای تلخ و ناامیدکننده، کار خود را با قانون‌شکنی شروع کرده از جمله دلایلی بود که موجب لاینحل باقی ماندن مسئله و مشکل این فیلم شد.

وی مطرح کرد: البته طی دو ماه اخیر سرمایه‌گذار و تهیه‌کنندگان و کارگردان فیلم برای هرگونه اصلاح اعلام آمادگی کردند که سرانجام با وساطت رئیس سازمان سینمایی، شورای پروانه نمایش سینمایی با بازبینی فیلم موافقت کرد. شورا پس از بازبینی، اصلاحات جدی و اساسی به فیلم داشت که قرار شد در صورت موافقت وزیر ارشاد با اصل موضوع اکران «برادران لیلا»، اصلاحات مدنظر شورا نیز در اختیار عوامل فیلم گذاشته شود تا مسیر طبیعی فیلم برای رسیدن به اکران عمومی طی شود اما درست در همین ایام و پیش از تعیین تکلیف نهایی، انتشار نسخه غیرقانونی در فضای مجازی و قاچاق گسترده فیلمی که خود به‌طور غیرقانونی در خارج از ایران منتشر شده بود تمام معادلات ما برای حل و فصل این مسئله را به هم ریخت و فیلم بدون هرگونه مراقبت و اصلاح و بدون دریافت حتی یک مجوز نمایش از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد بازار شده و به دست مخاطبان رسید. سهرابی در پایان تاکید کرد: همانگونه که پیشتر هم اعلام شده است تعامل همه جانبه و فراگیر با هنرمندان و مساعدت و حمایت ویژه از آثار سینمایی جزو اولویت‌ها و تکالیف ذاتی سازمان سینمایی بوده و هست و بی تردید این رویکرد کماکان ادامه خواهد داشت.

لیکن این سازمان ضمن اتخاذ رویکردی تعاملی و حمایتی، در راستای صیانت از شأن و اعتبار سینمای شریف ایران و حفظ و ارتقای اعتماد عمومی به این هنر-صنعت تاثیرگذار، نه تنها در صدور پروانه ساخت بلکه در صدور مجوز نمایش آثار نیز هیچ‌گونه مسامحه‌ای با افراد خاطی در دستور کار ندارد و چنانچه فیلمی بدون طی مراحل قانونی تولید و یا پیش از اخذ مجوز نمایش منتشر شود، تبعات اخذ این قبیل تصمیمات و رویه‌های غیر قانونی برعهده سازندگان اثر است.. .


بازنشر از : مهر

روح‌الله سهرابی

فیلم برادران لیلا

سعید روستایی