موسسه هنرمندان پیشکسوت یونسکو هنر نگارگری عباس عظیمی مهین افشان‌پور هنرمند پیشکس

1401\05\31 12:43:06


هنرمند پیشکسوت نگارگری درگذشت. وداع با یک «گنجینه زنده بشری»

مهین افشان‌پور هنرمند پیشکسوت نگارگری صبح امروز ۳۱ مردادماه پس از سال‌ها مبارزه با بیماری درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، مهین افشان‌پور از هنرمندان تراز اول و پیشکسوت نگارگری که یونسکو به او لقب «گنجینه زنده بشری» داده بود، صبح امروز در سن ۸۱ سالگی پس از چندسال مبارزه با بیماری و زندگی نباتی در منزل خود درگذشت.

سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز در پیامی درگذشت این هنرمند پیشکسوت را تسلیت گفت. مهین افشان‌پور متولد شهریور ۱۳۲۰ در تهران است. او از دوران نوجوانی و جوانی به نقاشی و صورت‌گری علاقه داشت و در سال ۱۳۴۸ به هنرستان کمال‌الملک وارد شد و نزد استادانی مانند «حسین شیخ طبیعت»، «مشیری سیاه قلم»، «یوسفی (تذهیب)» و «الطافی (گل و مرغ)» به تحصیل هنر پرداخت اما علاقه زیادش به نگارگری (مینیاتور) او را به مکتب «مرحوم استاد جلالی سوسن‌آبادی» کشاند و نزدیک به ۳۰ سال در این زمینه به خلق بیش از ۱۰۰ اثر منحصربه‌فرد پرداخت.

تبلیغات
فروشگاه لوازم هنری
فروشگاه لوازم هنری

آرت ویم، تهیه و توزیع لوازم هنری در سطوح مبتدی و حرفه ای،، ارائه رنگ و مدیوم ، بوم و کاغذ ، قلم مو ، ابزار هنری با کیفیت های متنوع و قیمت مناسب سراسر ایران !

افشان‌پور مدرک درجه ۱ هنری داشت و از طرف یونسکو گنجینه زنده بشری محسوب می‌شد. او سبک‌های مختلفی را از جمله بغداد، مغول، تیموری یا هرات و سرانجام مکتب اصفهان را در نگارگری تجربه کرده است. از جمله مهم‌ترین آثار او می‌توان به «سواری از غیب»، «شیخ صنعان و دختر ترسا»، «سمند تیزپای»، «مجلس بنداندازی عروسان» و «آهوان خمار چشم» اشاره کرد.

همچنین مجموعه آثار او با نام «بانوی خیال» در زمان بیماری این نگارگر فقید توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت به چاپ رسید.. .


بازنشر از : مهر

موسسه هنرمندان پیشکسوت

یونسکو

هنر نگارگری

عباس عظیمی


نمایندگی زومر - جک پارکینگ زومر - ریموت زومر